Ballina LifeBizare Pesë ide për të rrethuar veten me gjelbërim në banjën e shtëpisë

Pesë ide për të rrethuar veten me gjelbërim në banjën e shtëpisë

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Me ardhjen e ditëve të ngrohta dhe të zjarrta, rritet dëshira për banjot dhe dushet freskuese: zbuloni detajet që kontribuojnë në përmirësimin e mirëqenies tuaj. Cilësia e jetës brenda shtëpisë është shumë e rëndësishme dhe në verë, edhe pse shumë përdorin tashmë kondicionerët, dëshira për të ndier të freskët duke hequr djersën dhe lodhjen rritet aq shumë derisa bëhet një domosdoshmëri e vërtetë.

Edhe banjo në shtëpi mund të bëhet më mirëpritëse duke u fokusuar në ngjyrën e gjelbër, një ngjyrë që tradicionalisht sjell përsëri mirëqenien dhe ftohtësinë dhe që e bën një dush të thjeshtë edhe më relaksues. Vishni një mur: tani po bëhet një varësi e vërtetë. Mbulimi i mureve të shtëpisë me bimë me gjelbërim të përjetshëm nuk është thjesht modë, por një mënyrë për të qenë dhe jetuar në shtëpi. Nuk ka sipërfaqe të mëdha, përkundrazi, shumë pak është e nevojshme për të krijuar një kopsht të vogël vertikal. Në banjë atëherë lagështia është e përkryer për të krijuar një ambient ideal për miqtë tanë me klorofil, thjesht kujdesuni që të mos marrë shumë ujë dhe t’i jepni dritë natyrore kudo që të jetë e mundur. Bimët dhe fidanët: për një banjo që dekorohet me bimë, vazot e vogla të varura ose që qëndrojnë mbi rafte ose mure ndarëse, do të jenë maja për të shijuar gjallërinë e këndshme pa shumë përpjekje, por me rezultate ndonjëherë të habitshme.

Ne mund të përqendrohemi në bimë, të cilat janë gjithmonë elegante dhe shumë të lehta për t’u ruajtur, ose në recesione, të tilla si potus (ose pothos), aq të lehtë dhe të gjithanshëm saqë mund ta bëjmë atë të lulëzojë edhe në zyrë. Aksesorët protagonistë: për të kënaqur dëshirën për gjelbërim, por nuk i nënshtrohemi tundimit për të blerë bimë në prag pushimesh, me rrezikun se nuk mund t’i ujisim, mund të bëjmë një sesion blerjesh. Aksesorët e gjelbër dhe të gëzuar do të jenë të përsosur për t’u dhënë një shtysë risive dhe për të rifreskuar banjën: mbajtësja e furçës së dhëmbëve, pjata e sapunit dhe pajisje të tjera që duhen në banjo në këtë ngjyrë do të jenë të përsosura.

Një shtresë e bojës: doni të bëni ndryshime? Pra, le të guxojmë të bëjmë ngjyra të forta. E gjelbra, edhe në një banjë të vogël, është e këndshme dhe i jep gëzim. Nëse gjithsesi ne jemi të varur nga dizajni, kujtojmë se tendenca është që të kombinohen copa të vogla me mure me ngjyrë. Ne gjithashtu mund të zgjedhim për mozaikë me ngjyra që kujtojnë hije të detit apo pyjeve, duke shkuar nga blu kobalt në jeshile smerald. Si gjithmonë, ajo që ka rëndësi është krijimi: le ta lëmë të lirë veten të shprehemi.

 

---- ----
-----