Ballina Shëndetësi Pesë arsyet përse duhet të pini lëng Aloe vera

Pesë arsyet përse duhet të pini lëng Aloe vera

23
SHPËRNDAJE

Sipas shumë studimeve, pirja e lëngut të aloe vera-s mund të ul nivelin e lipideve dhe sheqerit në gjak në pacientët me hiperlipidemi dhe diabetikë, transmeton lajmi.net.

E pasur me enzima, vitamina, minerale, acid salicilik, aminoacide dhe linjinë, aloe vera ka disa përfitime shëndetësore.

Ka veti anti-inflamatore

Aloe vera ka veti anti-inflamatore, falë pranisë së steroideve. Këto steroide bimore parandalojnë procesin e inflamacionit. Prona anti-inflamatore është e dobishme për njerëzit që vuajnë nga artriti dhe sëmundje të tjera kronike.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Sipas një studimi të kryer tek minjtë, aloe vera mund të ulë rrezikun e problemeve të zemrës të shkaktuara për shkak të disa ilaçeve. Në një studim tjetër, lëngu i aloe vera uli nivelin e kolesterolit në gjak.

Ndihmon në humbjen e peshës

Inflamacioni është i lidhur me probleme të metabolizmit dhe shtim në peshë. Pirja e lëngut të aloe vera-s, i cili ka veti anti-inflamatore, mund të ndihmojë në humbjen e peshës.

Përmirëson tretjen

Lëngu i aloe vera lufton problemet e tretjes. Mund të jetë kurues ndaj lloje të ndryshme të çrregullimeve të tretjes si kapsllëku, aciditeti dhe tretja e dobët.

Përmirëson imunitetin

Pirja e lëngut të aloe vera gjithashtu do të përmirësojë imunitetin tuaj. Kjo pije do t’iu mbrojë nga sëmundjet e shkaktuara për shkak të ndryshimeve të motit. /Lajmi.net/

-----