Ballina Shëndetësi Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merrni nga konsumi i peshkut

Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore që merrni nga konsumi i peshkut

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Acidet yndyrore Omega 3, janë më të rëndësishmet minerale të organizmit, pasi sjellin ekuilibrin ndaj hormoneve, reduktojnë inflamacionin, rregullojnë sheqerin në gjak, parandalojnë koagulimin e gjakut, mbajnë kolesterolin dhe trigliceridet në ekuilibër, lehtësojnë enët e gjakut dhe i japin qelizave elasticitet, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, përfitimet pozitive nuk kufizohen vetëm këtu. Ndiqeni listën e plotë të përfitimeve që merrni nga konsumi i këtij mishi:

Përforcon zhvillimin e muskujve.

Zvogëlon gjasat e degjenerimit makular.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve autoimmune, duke përfshirë diabetin.

Ndihmon në rregullimin e humorit.

Zvogëlon rrezikun e astmës te fëmijët.

Zvogëlon rrezikun e sulmeve dhe goditjeve të zemër.

Nxit zhvillimin e trurit të fëmijëve.

Ndihmon në humbjen e peshës. /Lajmi.net/

---- ----
-----