Ballina LifeBizare Pëlhura antike që askush nuk di ta bëjë (FOTO)

Pëlhura antike që askush nuk di ta bëjë (FOTO)

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Gati 200 vjet më parë, mushaka Dhaka ishte pëlhura më e vlefshme në planet. Pastaj u humb fare. Si ndodhi kjo? Dhe a mund ta sjellim përsëri?

Në Evropën e shekullit të XVIII-të, një modë e re çoi në një skandal ndërkombëtar. Në fakt, një klasë e tërë shoqërore u akuzua se ishte shfaqur në publik e zhveshur. Fajtor ishte Dhaka muslin, një pëlhurë e çmuar e importuar nga qyteti me të njëjtin emër në atë që tani është Bangladeshi. Nuk ishte si muslina e sotme. Bërë përmes një procesi të përpunuar, me 16 hapa me një pambuk të rrallë që rritet vetëm përgjatë brigjeve të lumit Meghna të shenjtë. Pëlhura konsiderohej si një nga thesaret më të mëdhenj të epokës. Dhaka muslin ishte gjithashtu shumë transparente duke u konsideruar edhe si veshje e brendshme. Motoja e modës ishte “Për t’u veshur në modë, duhet vetëm të zhvishesh”.

Ky trend përfshihu dhe perandorinë franceze si Bonaparte. Fillimi i shekullit XX-të, zhduku nga çdo cep i globit këtë pëlhurë për arsye të fibrave të paqëndrueshme. Gjatë viteve 1526-të muslinjat tregtohej gjerësisht. Pas shfaqjes së britanikeve, mulsin Daka arriti çmime 50-400£ ekuivalente sot me 7000-56.000£ sot . Shkatërrimi financiar dhe borxhet e britanikeve filluan kur prodhuan vëllime më të larta me çmime më të ulëta. Konkurrenca dhe etja evropiane për pëlhura luksoze nxiti versione më të lira. Bima Phuti Karpas e cila prodhonte fije u bë edhe më e vështire për t‘u zbutur. Por ndërsa brezat kaluan njohuria se si bëhej mushaka Dhaka u venit.

Rreth 20 vite më parë, një zotëri që quhej Islam bashkë me një ekip, mendoj ta rikthenin sërish pëlhurën legjendare. Pas kërkimeve të shumta në Bangladesh, ekipi mori me qira një varke me gjerësi 12 km pranë bimëve të egra që krahasoheshin me bimën phuti Karpas. Ata bashkëpunuan me tjerrësit indianë për të kombinuar pambukun e zakonshëm dhe phuti karpas në një fije hibride. Vështirësia qëndroi në faktin se askush nuk dëshironte bënte sari me 300 fije, dhe e konsideronin çmenduri.

Al Amin ishte i vetmi që pranoi të punonte me të gjitha vështirësitë e punës krijoi “Shana”. Kjo një copë bambu që numëronte 300 fije aspa origjinap por shume i dukshëm. Durimi i Al Amin çoi ne bërjen e disa Sali nga mulsin i tyre hibrid. Përpara vitit 2021 në të cilën tashme janë të ekspozuar në të gjithë boten. Disa janë shitur për mijëra pound, dhe përveç faktit që u detyruan të braktisnin parcelën për shkak të përmbytjeve ekipi ka bimë që rriten vazhdimisht. Tanimë së bashku me mbështetjen e qeverisë së Bangladeshit. Islami shpreson që një ditë të jetë në gjendje të bëjnë nje sari të pastër musim Daka me një numër më të lartë fijesh.

The post Pëlhura antike që askush nuk di ta bëjë (FOTO) appeared first on KOHA.

---- ----
-----