Ballina Lajme Bota/Rajoni Pedagogët në Angli kërkojnë hetim për rritjen “skandaloze” të çmimeve për librat...

Pedagogët në Angli kërkojnë hetim për rritjen “skandaloze” të çmimeve për librat në versionet dixhitale

30
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Më shumë se 2,500 pjestarë të stafeve të universiteteve në Mbretërinë e Bashkuar kanë bërë thirrje për një hetim në “skandalin” e çmimeve të rritura të librave elektronikë akademikë.

“Rritjet e çmimeve janë të jashtëzakonshme, të papritura dhe duken arbitrare” me disa libra dixhitalë që rriten me 200%, thonë ata në një letër drejtuar deputetëve të Komisionit të Edukimit.

Organizatorja Johanna Anderson tha se disa e-tekste mund të kushtojnë 10 herë më shumë se kopjet të shtypura, me taksapaguesit dhe studentët humbës.

Botuesit thonë se kostot janë për shkak të formateve të ndryshme dhe përdorimit të përbashkët.

Por zonja Anderson tha se situata ishte bërë aq serioze financiarisht për bibliotekat universitare saqë ishte koha që deputetët dhe autoritetet e konkurrencës të kërkonin llogari nga botuesit.

Ajo përmendi shembullin e një libri ekonomik që kushton 44 £ për një kopje të shtypur, por është 423 £ për një përdorues të vetëm të librit elektronik dhe 500 £ për tre përdorues. Një libër i ligjit të punësimit kushton 50 £ për një kopje të shtypur, por është 1,600 për tre përdoruesit e versionit dixhital.

Në një rast tjetër, një libër për punën në kujdesin e fëmijëve renditet në 30 £ për një kopje fizike, por në internet kushton 1,045 £ për qasje të pakufizuar për një vit. “Ka shumë, shumë shembuj më shumë,” tha zonja Anderson.(scan)

---- ----
----
-----
-----