Ballina Lajme Bota/Rajoni Pavarësisht paralajmërimeve, Serbia vazhdon që të blejë armë nga Rusia

Pavarësisht paralajmërimeve, Serbia vazhdon që të blejë armë nga Rusia

46
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Serbia vazhdon që të blejë armë nga Rusia pavarësisht paralajmërimeve të SHBA-së dhe BE-së. Së fundmi, qeveria serbe ka blerë një sistem të sofistikuar kundërajror, pavarësisht sanksioneve të mundshme amerikane kundër shtetit ballkanik, që zyrtarisht synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha për televizionin “Prva’, se sistemet kundërajrore “Pantsir S1”, janë blerë pas këshillave nga presidenti rus Vladimir Putin.

“Ky sistem kundërajror është shumë efektiv kundër dronëve që janë bërë shumë thelbësorë në luftën moderne”, tha presidenti serb. Me gjithë synimet për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, Serbia nën udhëheqjen populiste të presidentit Vuçiç, ka forcuar lidhjet politike e ushtarake me aleaten e saj sllave, Rusinë.

Serbia është zotuar të qëndrojë jashtë NATO-s dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për shkak të politikës së saj ndaj Ukrainës. Armatosja e Serbisë nga Rusia shihet me shqetësim në perëndim, në një periudhë tensionesh në rritje në Ballkanin që u përfshi në luftëra shkatërruese në vitet e 90-ta. NATO ndërhyri kundër Serbisë në vitin 1999 për t’u dhënë fund mizorive ndaj shqiptarëve të Kosovës.

---- ----
-----