Ballina LifeBizare Pasuri miliarda dollarë, njihuni me 10 pikturat më të kërkuara në botë...

Pasuri miliarda dollarë, njihuni me 10 pikturat më të kërkuara në botë (Fotot)

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Çdo vit, vepra arti që bashkë vlejnë miliarda dollarë kalojnë nëpër shtëpitë e ankandeve në mbarë botën, ndërsa muzetë më të rëndësishëm mbajnë dhjetëra mijëra – madje qindra mijëra – vepra arti në koleksionet e tyre

Por të paktë janë krijimet më të çmuara që arrijnë famën e pretenduar për t’u cilësuar vërtet si “më të mirët”. Duke qenë se i famshëm është një term subjektiv, CNN Style iu drejtua Google-it për të parë se cilat piktura kanë kryesuar kërkimet në internet anekënd globit gjatë pesë viteve të fundit.

U krahasuan dhjetëra kryevepra të njohura – nga klasiket si “Mona Lisa”, “Vala e Madhe”  nga “Kanagawa” dhe “Salavator Mundi”, me veprat më moderne si “Nighthawks” dhe madje edhe me seritë e  “Dogs Playing Poker”.

Bazuar në këto rezultate, këto janë 10 pikturat më të kërkuara në botë

---- ----
-----