Ballina Lajme Bota/Rajoni Pas deklaratës së Bajdenit se “Putin është vrasës”, Rusia e tërheq ambasadorin...

Pas deklaratës së Bajdenit se “Putin është vrasës”, Rusia e tërheq ambasadorin e tij nga SHBA

121
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Uashington, 17 mars – Ambasadori rus në SHBA, Anatolij Antonov është thirrur në Moskë për konsultime “me qëllim që të analizohet se çka të bëhet dhe ku shkohet në kontekst të marrëdhënieve me SHBA-në”, deklaruan sot nga Ministria ruse, pasi që presidenti Xho Bajden në pyetjen e një gazetari “nëse Putini është vrasës”, u përgjigj në mënyrë konfirmuese.

Deklarata e Bajdenit, dhënë natën e kaluar në një intervistë për televizionin ABC, zgjoi shpirtrat në Moskë.

Në pyetjen e drejtuesit Xhorxh Stefanopulos nëse ai mendonte se Putini është vrasës, Bajden u përgjigj, “hmm, po, mendoj se ai është”, dhe theksoi se ai do të “paguante një çmim të lartë” për minimin e zgjedhjeve në SHBA.

Uashingtoni nuk duket se është i shqetësuar. Pyetjet e Stefanopulos ndoshta ishin aprovuar paraprakisht dhe presidenti iu përgjigj atyre pa hezitim.

Uashingtoni nuk duket se është i shqetësuar. Pyetjet e Stefanopulos me siguri ishin aprovuar paraprakisht dhe presidenti iu përgjigj atyre pa hezitim.

“Ju thatë që ai nuk kishte shpirt”, tha drejtuesi, të cilës Bajdeni u përgjigj, “po, unë i thashë atij (Putinit) dhe përgjigjja e tij ishte” ne e kuptojmë njëri-tjetrin “… unë i thashë atij,” unë të njoh ty dhe ti më njeh mua”, tha ai për një takim të mëparshëm që e ka pasur me Putinin.

Vëzhguesit në Uashington konsiderojnë se vërejtja e presidentit amerikan është paralajmëron për një raund të ri të sanksioneve të ashpra kundër Rusisë.

“Do të ketë sanksione shtesë kundër individëve të afërt me Vladimir Putinin … ndoshta që në javën e ardhshme”, raportoi CNN sot. Sanksione të tilla tashmë ekzistonin për shkak të helmimit të liderit të opozitës Aleksei Navalni.

“Këtë herë sanksionet do të vijnë për shkak të përpjekjeve për përçarje në shoqërinë amerikane dhe dezinformimin gjatë zgjedhjeve të vitit 2020, për të cilën u mësua nga raporti i fundit i inteligjencës sonë, dhe një pjesë e madhe e këtij dezinformi kishte të bënte me familjen e Xho Bajdenit dhe djalit të tij Hanter, të cilën e priti shumë personalisht”, tha një komentues për televizionin.

Nga MPJ-ja ruse theksuan se tërheqja e ambasadorit ka për qëllim “parandalimin e degradimit të pariparueshëm në marrëdhëniet me SHBA-në”.

The post Pas deklaratës së Bajdenit se “Putin është vrasës”, Rusia e tërheq ambasadorin e tij nga SHBA appeared first on KOHA.

---- ----
----
-----
-----