Ballina LifeBizare Pas 77 vjetësh zilja e vjedhur do të kthehet në shtëpi

Pas 77 vjetësh zilja e vjedhur do të kthehet në shtëpi

28
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një zile e kishës që daton nga viti 1555 do të kthehet në shtëpinë e saj në Poloni, 77 vjet pasi u mor nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore.

Famullitarët në Slawiecice në Poloninë jugore filluan kërkimet për zilen e vjetër të kishës dy vjet më parë.

Ata patën fat sepse, siç shpjegoi dioqeza e Münster në Gjermani, nazistët shkrinë rreth 80,000 kambana për të bërë armë ose municion.

Më në fund zilja u gjurmua në Münster nga pastori i kishës polake, transmeton rtv21.tv.

Pas luftës, disa kambana që nuk ishin shkrirë për përmbajtjen e tyre metalike u kthyen, por 1.300 kambana që ishin kapur në territoret lindore si Polonia u mbajtën fillimisht në një varrezë zile në Hamburg dhe fotot e tyre u mbajtën në një arkiv në Nuremberg.

Dioqeza tha se autoritetet ushtarake britanike kishin ndaluar kthimin e kambanave në lindje dhe në vend të kësaj ata u huazuan në famulli në të gjithë Gjermaninë e vjetër perëndimore.

Zilja nuk do të dërgohet përsëri në shtëpinë e saj origjinale akoma për shkak të pandemisë së virusit koronavirus.

Kur të arrijë më në fund në kishën e Shën Katerinës, ajo do të jetë me hua të përhershme pasi zyrtarisht tani është në pronësi të qeverisë gjermane./21Media

The post Pas 77 vjetësh zilja e vjedhur do të kthehet në shtëpi appeared first on RTV21.

---- ----
----
-----
-----