Ballina Lajme Bota/Rajoni Parashikimi, Europa do përballet me një verë shumë të nxehtë

Parashikimi, Europa do përballet me një verë shumë të nxehtë

37
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një nga shërbimet më të famshme meteorologjike në botë, Accuweather parashikon që stina e verës sivjet në Evropë do të jetë tepër e nxehtë dhe e thatë.

Në veçanti, thuhet se temperaturat e ajrit në veri të Italisë dhe në ultësirat e Ballkanit mund të arrijnë në 40 gradë.

----

Mund të ketë disa valë nxehtësie më të forta ose nxehtësi afatgjatë për disa javë. Parashikimi kujton atë në vitin 2012, kur pati zjarre shkatërruese. Accuweather, megjithatë, i pret ata më së shumti në Gadishullin Iberik.

Nëse duhet të besohen meteorologët amerikanë, nuk kemi zgjidhje tjetër përveçse të përgatitemi për një verë të gjatë dhe të nxehtë “afrikane”.

----- ----