Ballina Lajme nacionale Paralajmërohen reshje bore në javën e ardhshme

Paralajmërohen reshje bore në javën e ardhshme

20
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njofton se gjatë javës së ardhshme pritet të ketë rënie temperaturash dhe shkarkim rrufesh.

“Sa i përket temperaturave ato do të pësojnë rënie sidomos në vlerat e maksimaleve. Minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 4-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-22 gradë Celsius. “, thuhet në njoftim.

Po ashtu ky institutit ka paralajmëruar se mund të ketë reshje të dobëta bore.

“Dita e martë do të shënoj rënie në vlerat e maksimaleve, parashihen reshje shiu në vise të ulëta dhe vise me lartësi mesatare, derisa në viset malore me lartësi mbi 1500m mbi nivel të detit, reshjet e shiut do të jenë të shoqëruara edhe me fjolla bore. Sipas parashikimeve numerike dhe sinoptike reshjet parashihen të fillojnë diku në orët e vona të ditës së hënë për të vazhduar edhe ditën e marte. Të mërkurën reshjet do të zvogëlojnë intensitetin, kurse të enjten parashihen edhe rreze dielli. Do të fryjë erë nga drejtimi i veriut dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-16m/s.”, përfundon njoftimi./21Media

The post Paralajmërohen reshje bore në javën e ardhshme appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----