Ballina Lajme nacionale Paralajmërimi i Kurtit: Kosova rrezikohet nga një grusht shteti nga Rusia

Paralajmërimi i Kurtit: Kosova rrezikohet nga një grusht shteti nga Rusia

79
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, paralajmëroi se Kosova rrezikohet nga njw grusht shteti nw Rusi.

Ai kujtoi se në tri vitet e fundit ka pasur dy tentativa për grusht shteti të organizuara nga Rusia.

“Kosova rrezikon një tentim puç nga Moska. Në tri vitet e fundit kishte dy tentim grusht-shtetit të dështuara. Një në Maqedoninë e Veriut dhe një në Mal të Zi të organizuara nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Tani Rusia po e don rrethin e tretë të veprimit, për të bërë tentim grusht-shtetit, ose në Bosnjë ose në Kosovë”, tha Kurti, gjatë ligjëratës së tij me studentët e Universitetit të Harvardit.

Ai foli edhe rreth rolit të shtetit amerikan në zgjidhjen e problemit me Serbinë dhe arritjen e marrëveshjes finale.

---- ---- ----
-----