Ballina Lajme Bota/Rajoni Paradoksi i Brexit: Ata që donin largimin luten për një marrëveshje

Paradoksi i Brexit: Ata që donin largimin luten për një marrëveshje

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Boris Johnson është paralajmëruar që fati i miliona vendeve të punës, rajoneve më të privuara të Britanisë dhe bazës prodhuese të Mbretërisë së Bashkuar mbështeten tek ai që të arrijë një marrëveshje tregtare me BE, pasi figura të larta nga çdo cep i ekonomisë lëshuan një lutje përfundimtare për një kompromis.

Mes zhgënjimit dhe mosbesimit midis njerëzve të shquar të biznesit se një marrëveshje ende nuk është siguruar, grupet e konsumatorëve, universitetet, fermerët dhe shitësit me pakicë e shumicë thanë se një marrëveshje ishte thelbësore për t’i lejuar ata të përballen me ndikimet e Brexit.

Me paralajmërimet se një rezultat pa marrëveshje do të ishte “ekzistencial” për industrinë e makinave në Mbretërinë e Bashkuar, duke e bërë atë jo fitimprurëse brenda natës, Mike Haëes, kreu i Shoqërisë së Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve, tha: “Tarifat që rezultojnë nga Brexit do t’i vinin prodhuesit tanë në një disavantazh në tregjet e eksportit, rrisin çmimet për konsumatorët dhe e bëjnë Mbretërinë e Bashkuar jokonkurruese. Ne e dimë që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e kupton këtë dhe shpresojmë që ajo të bëjë gjithçka që duhet për të siguruar një marrëveshje që mbron sektorin dhe qindra mijëra mjete jetese që varen nga suksesi i tij. “

Presidenti i Unionit Kombëtar të Fermerëve, Minette Batters, tha: “Më shumë se 60% e eksporteve tona agro-ushqimore shkojnë në BE, duke e bërë atë partnerin më të madh tregtar të bujqësisë britanike. Arritja e një marrëveshje është thelbësore për të ruajtur ato lidhje tregtare dhe pa të do të ketë ndërprerje të konsiderueshme për ushqimin dhe bujqësinë britanike.

Grupet e biznesit në rajone që votuan në favor të Brexit paralajmëruan se mbështetja e tyre në tregtinë e BE do të thoshte se ata donin që Kryeministri të bënte kompromis. Një paradoks ky që simbolizon më së miri gjithë procesin e Brexit.

---- ----
----
-----
-----