Ballina Lajme Bota/Rajoni Pankarta që fluturojnë, grushte mes deputetëve/ Kaos në parlamentin e Hong Kongut...

Pankarta që fluturojnë, grushte mes deputetëve/ Kaos në parlamentin e Hong Kongut për një post

31
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Parlamenti i Hong Kongut u përfshi nga kaosi ditën e sotme, për shkak të përleshjeve midis ligjvënësve kundërshtarë të cilët i hodhën njëri-tjetrit pankarta dhe u përplasën për të marrë kontrollin e një komisioni, që deri më tani nuk e ka zgjedhur një kryetar.

Përplasjet nisën pasi mbaroi një mbledhje dhe ligjvënësit u turrën të zinin karrigen bosh, rreth 1 orë më para se sa komisioni të niste punë. Kryetari i komisionit në detyrë, shkoi i pari në vendin bosh dhe u rrethua nga rojet e sigurisë.

Për një orë, ligjvënësit pro Pekinit dhe ata por demokracisë u përplasën.

Një ligjvënës dhe aktivist, Eddie Chu Hoi-dick, u përpoq që me forcë të shkonte te kryetari në fuqi dhe te mbështetësit pro-Pekinit,por u nxor me forcë nga rojet e sigurisë.

Një deputete u gjuajt në kokë nga një pankartë dhe u dëbua.

Puna e këtij komisioni ka rëndësi të madhe, pasi nëpërmjet tij kalojnë dy ligje që kanë sjellë debat në Hong Kong.

I pari është ai për ta kthyer në vepër penale mosrespektimin himnit kombëtar, ndërsa tjetri është Neni 23 i sigurisë kombëtare, që solli protesta masive në 2003, të cilin Pekini ka kërkuar që të ripërfshihet sërish.

---- ---- ----
-----