Ballina Lajme Bota/Rajoni Panik në Romë/ Papa sëmuret pas takimit në shesh për koronavirusin (FOTO)

Panik në Romë/ Papa sëmuret pas takimit në shesh për koronavirusin (FOTO)

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Papa Françesku është detyruar sot të anullojë meshën në Romë me klerin pasi po vuan nga një “sëmundje e vogël”.

Megjithse Vatikani e përshkroi zhvillimin si një “mungesë dispozite” ngjarja ka shkkatuar panik pasi një ditë më parë kryeprifti 83-vjeçar ishte në sheshin Shën Peter duke puthur duart e duke prekur faqet e dashamirësve, duke thënë se donte të tregonte solidaritet me vuajtësit nga koronavirusi vrasës.

Kjo bëri që ai sot të mos marrë pjesë në eventin e rëndësishëm në bazilikën e San Giovani Lateran sot në mëngjes në Romë.

Një zëdhënës tha se Francesku do të vazhdojë impenjimet e tjera ditore pro brenda Vatikanit.

Nuk ka ende njoftime nga Vatikani për natyrën e sëmundjes së Papës por dje ai është parë duke teshtirë e duke u kollitur në Meshën e Hirit të mërkurën.

Italia është përfshirë nga epidemia e koronavirusit vrasës dhe disa qytete në veri janë bllokuar për ndalimin e përhapjes. Në Romë tre treja rastet e evidentuara janë shëruar.

---- ----
----
-----
-----