Ballina Lajme Bota/Rajoni Pamje të rënda, fundoset anija me 150 migrantë

Pamje të rënda, fundoset anija me 150 migrantë

33
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në brigjet e Mauritanisë.

Të paktën 58 migrantë janë mbytur pasi një anije që transportonte rreth 150 migrantë nga Gambia u mbyt në brigjet e Mauritanisë, raporton Agjencia e Migracionit e OKB-së (IOM).

Të mbijetuarit thanë se anija u largua nga Gambia shtatë ditë më parë. Të mbijetuarit gjithashtu thanë se në bord kishte gra dhe fëmijë, si dhe 83 persona arritën të lundrojnë në breg.

Ky incident mendohet të jetë një nga më tragjikët pasi Spanja vendosi kontrolle detare në mesin e viteve 2000.

---- ----
----
-----
-----