Ballina Lajme Bota/Rajoni Pamje shokuese! Gruan e fusin në gropë dhe e godasin me gurë...

Pamje shokuese! Gruan e fusin në gropë dhe e godasin me gurë deri në vdekje (FOTOT)

105
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një video e bërë virale tashmë, tregon se si një grua afgane është vrarë me gurë deri në vdekje nga një turmë e zemëruar, për të cilën aktivistët fajësojnë talebanët. Përmbajtja e videos është mjaft tronditëse. Në të shikohet një grua duke qarë dhe ulëritur teksa ndodhet në një gropë të mbushur tërësisht me gurë.

Një zëdhënës i Presidentit të Afganistanit, Ashraf Ghani, ka drejtuar gishtin në drejtim të Talebanëve, duke e akuzuar grupin militant për “mizori”. Talebanët pretendojnë se kjo ngjarje ka ndodhur në vitin 2015, por aktivistët nuk ndajnë një mendim me ta. Ata së bashku me Komisionin e Pavarur për të Drejtat e Njeriut po hetojnë çështjen. Disa dëshmi të dëshmitarëve duket se ka nxjerrë zbuluar pretendimet e ngritura nga Talebanët, në lidhje kohën se kur ka ndodhur ngjarja.

Laila Haidari, një aktiviste e shquar afgane, tha të shtunën se talebanët kishin vrarë një grua me gurë disa ditë më parë në provincën Ghor.

Një tjetër aktiviste, Frangies Shah, deklaroi se ngjarja është e ditëve të fundit.

---- ---- ----
-----