Ballina Lajme nacionale Palmer i kërkon Kosova të heq taksën

Palmer i kërkon Kosova të heq taksën

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Mattew Palmer ka ripërseritur kërkesën e SHBA-së për heqjen e taksës.

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin, Matthew Palmer, tha se Kosova duhet të formojë qeverinë e re sa më shpejt dhe të kthehet në tryezën e bisedimeve me Serbinë, sepse “koha nuk është në anën e saj”.

Palmer foli para një komiteti të Senatit amerikan, në një seancë kushtuar rajonit të Ballkanit.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara e inkurajojnë edhe Kosovën, edhe Serbinë që të bëjnë lëshime, për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve.

Palmer po ashtu i bëri thirrje Kosovës që të anulojë taksën e vendosur ndaj prodhimeve të importuara nga Serbia, vitin e kaluar, e cila edhe është bërë shkak për ndërprerjen e bisedimeve.

Në muajin gusht, Departamenti amerikan i Shtetit e ka emëruar Palmerin përfaqësues të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, me mandat për të ndihmuar integrimin e rajonit në institucionet perëndimore.

Në fillim të këtij muaji, ndërkaq, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka emëruar Richard Grenellin të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi.

Grenell është edhe ambasador në Gjermani.

---- ----
----
----- ----
-----