Ballina Lajme Bota/Rajoni Pagat minimale në Turqi rriten me 21% në vitin 2021

Pagat minimale në Turqi rriten me 21% në vitin 2021

47
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Turqia ka vendosur të rrisë pagën minimale bruto me 21.56% dhe rreth 16% për pagat neto. Mësohet se rritja e pagave do të nis në fillim të viti 2021.

Sipas vendimi të qeverisë paga minimale neto për një muaj do shkojë në 2,825 Lira turke ose 376.71 Dollarë.

Ministri punës, Zehra Zumrut Selcuk, në një deklaratë për mediat  tha se rritja e pagave ishte shtatë pikë përqindje më e lartë se norma e inflacionit në Nëntor.

Banka qendrore e Turqisë ka një parashikim të inflacionit prej 12.1% për vitin 2020 dhe 9.4% për 2021.

Rritja e pagave në Turqi vjen në një kohë që e gjitha bota po përballet me një krizë të shkaktuar nga COVID-19 dhe në shumë vende janë mbyllur miliona vende pune.

---- ---- ----
-----