Ballina Lajme nacionale Osmani tregon se në cialt pika nuk pajtohet me VV-në

Osmani tregon se në cialt pika nuk pajtohet me VV-në

33
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Vjosa Osmani ka treguar se në cilën pikë pajtohet e në cilën nuk pajtohen me Albin Kurtin.

Një nga pikat që LDK dhe Vetëvendosje kanë kundërshtim është dhe bashkimi i Kosovës me Shqipërinë.

Vjosa Osmani pohoi në Opinion, se kjo tezë e hedhur nga Vetëvendosje nuk mund të plotësohet për disa arsye.

“Sot është vullnet i qartë i qytetarëve të Kosovës – për Kosovën shtet të pavarur dhe sovran. Ka bërë një referendum në 1992. Ka qenë vullnet i qartë i shprehur në datën 17 shkurt, i cili pastaj është vulosur me vendimin Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Edhe sot nëse i pyesim qytetarët e Kosovës unë jam e bindur që ata e besojnë në këtë”.

“Për momentin nuk e shikoj si një alternativë e cila mund të bëhet, për shumë arsye. E para, sepse dy shtete do jenë pjesë e BE-së. E dyta, për ne si LDK Republika e Kosovës është projekt i përhershëm dhe e treta është se unë i shoh të dyja vendet si të suksesshme në komunitetin ndërkombëtar, në komunitetin e vendeve të lira. Nuk e përjashtojnë njëra-tjetrën”.

Sa i përket taksës 100 përqind të vendosur për mallrat serbe, Vjosa Osmani ndan mendimin e njëjtë me Albin Kurtin.

Osmani thotë se ajo do të zëvendësohet me reciprocitet – të njëjtën gjë e ka thënë dhe kreu i Vetëvendosjes.

“Parimore sot është të mbrohet Republika e Kosovës në kufijtë aktualë dhe të bëjmë çmos që ajo të jetë shtet i suksesshëm në aspektin sundimit të ligjit. Tarifa duhet të zëvendësohet me reciprocitet. Është masë që e njohin shtete në fushën e të drejtës ndërkombëtare tregtare. Serbia ta zëmë nuk njeh vulat doganore, nuk njeh certifikatat që lëshojnë institucionet tona. Masat e reciprocitetit nuk mund të merren me një vendim shkel e shko. Tarifa nuk do të ketë nevojë të mbahet nëse vendoset reciprociteti. Raportet tregtare me Serbinë mund të rregullohet vetëm përmes reciprocitetit”.

Sipas saj kjo taksë u vendos nga Ramush Haradinaj për të mbrojtur kufijtë dhe për të fshehur dështimet e qeverisë së tij.

---- ----
----
----- ----
-----