Ballina Lajme Bota/Rajoni Orët e tmerrit: Çfarë ndodhi në Vjenë (ku përgjegjës dyshohet një shqiptar)

Orët e tmerrit: Çfarë ndodhi në Vjenë (ku përgjegjës dyshohet një shqiptar)

213
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Qindra policë u zhvendosën në Vjenë të martën, duke kërkuar autorë të sulmeve që lanë pesë njerëz të vdekur në qendër të qytetit, pas asaj që një ministër qeveritar tha se ishte një incident “islamik terrorist”.

Në një konferencë shtypi në televizion në mëngjes herët, ministri i Brendshëm austriak Karl Nehammer përsëriti thirrjet që publiku të qëndrojë larg rrugëve.

Nehammer tha se policia kishte qëlluar për vdekje një sulmues, një burrë i veshur me një rrip eksplozivi, që doli të ishte i rremë, të cilin autoritetet e kanë identifikuar si simpatizant të Shtetit Islamik.

Policia konfirmoi të martën se tre civilë – dy burra dhe një grua – u vranë në sulmet, me të paktën 15 të tjerë të plagosur, përfshirë një oficer policie.

Transmetuesi ORF më vonë tha se një civil i katërt, një grua, kishte vdekur.

Shtatë nga të plagosurit ishin në një gjendje kritike për jetën, tha agjencia e lajmeve APA.

Një zëdhënës i policisë tha se ishin thirrur përforcime nga shtetet fqinje dhe se të paktën 1,000 oficerë ishin të përfshirë në kërkim.

“Ne përjetuam një sulm dje në mbrëmje nga të paktën një terrorist islamik, një situatë që nuk na është dashur ta jetojmë në Austri për dekada”, tha Nehammer.

“Austria për më shumë se 75 vjet ka qenë një demokraci e fortë, një demokraci e pjekur, një vend identiteti i të cilit shënohet nga vlera dhe të drejta themelore, me lirinë e shprehjes, sundimin e ligjit, por edhe tolerancën në bashkëjetesën njerëzore,” tha ai.

“Sulmi i djeshëm është një sulm vetëm ndaj këtyre vlerave”.

Redaktori i gazetës Falter të Vjenës tha në mesazhet në Twitter se sulmuesi që u vra ishte i njohur për agjencitë e inteligjencës vendase.

20-vjeçari kishte rrënjë shqiptare, por lindi dhe u rrit në Vjenë, tha redaktori. Ai ishte një nga 20 islamikët austriakë që kishin dashur të udhëtonin në Siri, shtoi redaktori.

Sulmuesi i vrarë nga policia dhe persona të tjerë të armatosur të mundshëm, sulmuan gjashtë vende në qendër të Vjenës të hënën në mbrëmje, duke filluar jashtë sinagogës kryesore.

Dëshmitarët përshkruan burrat që qëllonin në turma në bare me pushkë automatike, ndërsa shumë njerëz shfrytëzuan mbrëmjen e fundit para se të vihej një shtetrrethim në të gjithë vendin për shkak të COVID-19.

Qendra e qytetit e ndaluar

APA raportoi se shtëpi të shumta ishin kontrolluar dhe arrestimet ishin bërë, duke cituar Ministrinë e Brendshme.

Shefi i policisë së Vjenës nuk pranoi të japë detaje të mëtejshme mbi identitetin e sulmuesit, duke përmendur rrezikimin e mundshëm të hetimit.

Policia mbylli pjesën më të madhe të qendrës historike të qytetit brenda natës, duke kërkuar që publiku të strehohet në vend.

Shumë kërkuan strehim në bare dhe hotele, ndërsa transporti publik në të gjithë qytetin e vjetër u mbyll dhe policia pastroi qytetin.

Oskar Deutsch, kreu i komunitetit hebre të Vjenës, i cili ka zyra ngjitur me sinagogën në një rrugë të ngushtë me kalldrëm të mbushur me bare, tha në Twitter se nuk ishte e qartë nëse tempulli apo zyrat ishin në shënjestër, por që ato ishin të mbyllura në atë kohë.

Videot qarkulluan në mediat sociale të një personi të armatosur duke vrapuar në një rrugë me kalldrëm duke qëlluar dhe bërtitur.

Një prej tregoi një burrë që vriste një person jashtë asaj që dukej të ishte një bar në rrugë që strehonte sinagogën.

Kryeqyteti i Austrisë ishte kursyer nga sulmet vdekjeprurëse të militantëve që kanë goditur Parisin, Londrën, Berlinin dhe Brukselin, ndër të tjera, në vitet e fundit.

Austria është pjesë e Koalicionit Global për të Mposhtur ISIS të udhëhequr nga SH.B.A. i formuar në 2014.

Ngushëllime u derdhën nga e gjithë bota, me zyrtarë të lartë nga Bashkimi Evropian, Franca, Norvegjia, Greqia dhe Shtetet e Bashkuara, duke shprehur tronditjen e tyre në sulmet.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha në një cicërimë se “lutjet tona janë me njerëzit e Vjenës pas një akti tjetër të ndyrë të terrorizmit në Evropë”.

“Këto sulme të mbrapshta kundër njerëzve të pafajshëm duhet të ndalen.

SHBA qëndron me Austrinë, Francën dhe të gjithë Evropën në luftën kundër terroristëve, përfshirë terroristët radikalë islamikë”, tha ai.

Kandidati demokrat presidencial Joe Biden dënoi atë që ai e quajti një “sulm të tmerrshëm terrorist”, duke shtuar:

“Ne të gjithë duhet të qëndrojmë të bashkuar kundër urrejtjes dhe dhunës.”

(Raportim nga Francois Murphy në Vjenë, Michael Shields dhe Silke Koltrowitz në Cyrih, Andrea Shalal në Uashington; Shkruar nga Jane Wardell dhe Raju Gopalakrishnan. Redaktimi nga Gerry Doyle)

https://www.swissinfo.ch/eng/reuters/austrian-minister-says–islamist-terrorist–in-vienna-attack–death-toll-rises-to-five/46137056?fbclid=IwAR27KOy5-vmG8SgXQuCRo4w5p_5SjJOg5Pu3qrFwXPWXA0Hs_ytRNPDeMoc

(TemA)

---- ----
----
----- ----
-----