Ballina Lajme Bota/Rajoni OBSH: Besimi te vaksina është thelbësor, ndryshe hidhet poshtë e gjithë puna

OBSH: Besimi te vaksina është thelbësor, ndryshe hidhet poshtë e gjithë puna

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ndërsa bota feston përparimet në vaksinat kundër koronavirusit të ri, një ekspert i lartë i OBSH-së paralajmëroi në një intervistë për AFP se mosbesimi i publikut rrezikonte t’i bënte të padobishme edhe trajtimet më efektive kundër pandemisë.

“Një vaksinë që qëndron në një frigorifer ose në një raft dhe nuk mësohet nuk po bën asgjë për të ndihmuar në shkurtimin e kësaj pandemie,” tha Kate O’Brien, drejtoresha e departamentit të imunizimit të Organizatës Botërore të Shëndetit.

Gjigandi farmaceutik amerikan Pfizer dhe partneri i tij gjerman BioNTech njoftuan të hënën se vaksina e tyre e ardhshme ishte provuar 90 për qind efektive në parandalimin e infeksioneve Covid-19 në provat e fazës përfundimtare që përfshijnë më shumë se 40,000 njerëz.

O’Brien përshëndeti rezultatet e përkohshme si “jashtëzakonisht të rëndësishme” dhe shprehu shpresë se të dhënat paraprake nga një pjesë e vogël e vaksinave të tjera kandidate në prova të ngjashme të përparuara do të vijnë së shpejti.

Por me pandeminë që vazhdon të rritet, pasi tashmë ka marrë rreth 1.3 milion jetë, ajo shprehu shqetësim të thellë për shenjat në rritje të hezitimit të vaksinave, me keqinformim dhe mosbesim duke ngjyrosur pranimin e njerëzve për përparimet shkencore.

“Ne nuk do të jemi të suksesshëm si një botë në kontrollimin e pandemisë me përdorimin e vaksinave si një nga mjetet nëse njerëzit nuk janë të gatshëm të vaksinohen,” tha O’Brien.

Duhet bërë më shumë për të rritur “besimin e publikut në faktin se vaksinat që OBSH është përfshirë në vlerësimin, ne nuk do të bëjmë kompromis për sigurinë ose efikasitetin”, tha ajo.

---- ----
----
-----
-----