Ballina Lajme Bota/Rajoni “Nuk ndalet Covid 19 me izolim, por…”, eksperti i OBSH prezanton një...

“Nuk ndalet Covid 19 me izolim, por…”, eksperti i OBSH prezanton një plan më efikas

423
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Eksperti i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Mike Ryan është shprehur se: “Vendet nuk mundet që thjeshtë të bllokojnë popullin e tyre për të mposhtur koronavirusin”. Në një intervistë për BBC se ai ka thënë se: “Ne duhet të fokusohemi te ata që janë të sëmurë, ata që e kanë virusin, t’i gjejmë dhe t’i izolojmë, të izolojmë edhe kontaktet e tyre”.

“Rreziku me karantinat…nëse nuk i vëmë në zbatim masat e forta të shëndetit publik, kur të hiqen këto kufizime të lëvizjes dhe bllokimet, rreziku është se sëmundja do të përhapet sërish”, shtoi Ryan.

----

Shumë shtete në Europë, SHBA dhe disa shtete në Azi kanë vendosur kufizime mja të forta duke urdhëruar izolimin e të gjithë popullsisë dhe janë mbyllur bare, restorante e shumë akvitete të tjera.

----- ----