Ballina Shëndetësi Nuk mund të humbni peshë? Kjo mund të jetë arsyeja

Nuk mund të humbni peshë? Kjo mund të jetë arsyeja

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nëse asnjë dietë nuk ndihmon të humbni peshë dhe kilogramët vetëm ju shtohen, atëherë fajtori kryesor për këtë është hormoni – leptinë, raporton telegrafi.com, transmenton lajmi.net.

Leptina është hormon i cili tajit qeliza dhe funksioni i saj i përgjithshëm është të balancojë peshën trupore dhe sasinë e energjisë.

Ekzistojnë dy mënyra me të cilat leptina bën funksionin e vet. E para është duke sinjalizuar trurin kur të hamë, ndërsa e dyta është që të stimulojë indet yndyrore.

Mirëpo shumica e njerëzve me mbipeshë kanë zhvilluar rezistencë ndaj leptinës në trupat e tyre, ndërsa deri te kjo vjen nëse hani rregullisht ushqim të përpunuar, siç është:

⦁ Sheqeri ushqimor
⦁ Yndyrat e larta ushqimore
⦁ Shurup misri me përmbajtje të lartë fruktoze
⦁ Karbohidratet. /Lajmi.net/

---- ---- ----
-----