Ballina LifeBizare Nuk mori frymë 28 minuta tani është 14 muajshe, njihuni me historinë...

Nuk mori frymë 28 minuta tani është 14 muajshe, njihuni me historinë rrënqethëse të Evas

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nëna Alex Kelly ka treguar se si vajza e saj e vogël nuk ka marrë frymë në 28 minutat e para të jetës dhe mrekullisht ka mbijetuar.

Alex, 25 vjeçare ishte paralajmërua nga mjekët se vogëlushja Eva nuk kishte gjasa të mbijetonte dhe pothuajse me siguri do të pësonte dëme të përhershme të trurit, pasi ka lindur me një kordë kërthizore, të mbështjellë rreth barkut të saj.

Por, Eva ishte kthyer në shtëpi me nënën dhe babin e saj, Marc vetëm 12 ditë më vonë dhe pa asnjë shenjë të ndonjë çështje shëndetësore afatgjate. Alex, e cila sot merr pjesë në Great North Run për të mbledhur para për bamirësinë që i dha asaj një strehë gjatë ditëve të saj më të errëta, ka thënë : “Mjekët na thanë që ajo ishte” shumë, shumë dobët “dhe ne duhet të përgatiteshim për më të keqen, përcjell rtv21.

“Unë vetëm mbaja dorën e Marc dhe qava, duke dashur të mbaja Eva në krahë dhe të zgjohesha nga kjo ëndërr e tmerrshme.”, ka thënë ajo.

Një xhaketë e ftohtë uli temperaturën e trupit në 33.5C për 72 orë, derisa prindërit e vogëlushes luteshin nga inkubatori i saj. Por, dita ditës Eva ngadalë ishte duke u stabilizuar dhe më 30 qershor të vitit të kaluar, vetëm 12 ditë pasi ajo ka lindur, familjes i kanë thënë që mund të shkonin në shtëpi.

“Deri më tani Eva ka goditur të gjitha pikat e saj dhe nuk po tregon shenja të dëmtimit të trurit, gjë që është e jashtëzakonshme.Edhe mjekët nuk mund ta shpjegojnë atë.”, ka thënë ajo. “Dëgjimi i historisë së Evës është thjesht i mrekullueshëm – një foshnjë që pothuajse me siguri do të kishte vdekur pa atë ndërhyrje”, ka thënë Prof Thoresen.

Kur foshnjat e privuara nga oksigjeni ftohen, rreziku i tyre për vdekje zvogëlohet nga 34 në vetëm 9 përqind dhe shanset për dëmtim të trurit zvogëlohen nga 41 në 28 përqind. Mendohet se ftohja ngadalëson shkallën në të cilën qelizat nervore vdesin dhe u lejon atyre të rigjenerohen.

Çifti gjithashtu ka vajzën 5-vjeçare Isla. Sot nëna e vogëlushes tani është duke drejtuar Great North Run për të mbledhur para, për të siguruar akomodim për prindërit dhe fëmijët e tjerë që kanë probleme të ngjajshme siç ka pasur vogëlushja e saj.

“Unë kam bërë tre trajnime në javë brenda janarit dhe kam mbledhur mbi 1.000 £ deri më tani.”, ka thënë ajo.

---- ----
----
----- ----
-----