Ballina LifeBizare Nuk kanë Covid? Kush janë tri vendet që nuk kanë raportuar tek...

Nuk kanë Covid? Kush janë tri vendet që nuk kanë raportuar tek OBSH asnjë rast

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------
Gjatë vitit të kaluar dhe po ashtu gjatë këtij viti, vendet në të gjithë botën kanë ndarë të dhëna mbi rastet dhe vdekjet nga Covid-19 me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) – informacion që vlerësohet se është thelbësor në informimin e luftës globale kundër sëmundjes. Sidoqoftë, siç shkruan CNN, tri vende dallohen ose duken më pak transparente ose e mohojnë tërësisht shkallën e problemit.

Kombi i Afrikës Lindore i Tanzanisë nuk ka azhurnuar të dhënat e tij rreth Covid-19 që nga fillimi i majit, duke lënë numrin e fundit të rasteve të raportuara të konfirmuara në 509 dhe numrin e vdekjeve në 21.

Gjithashtu edhe kombi i Azisë Qendrore i Turkmenistanit, një shtet sekret, tepër autoritar, “nuk ka raportuar asnjë rast me Covid-19 tek OBSH deri më sot”, sipas një deklarate të OBSH. Por grupet e të drejtave të njeriut thonë se sëmundja po përhapet gjerësisht atje. Veç këtyre, edhe Koreja e Veriut në mënyrë të ngjashme nuk ka regjistruar ndonjë rast të vetëm të Covid-19.

Sidoqoftë,..

Source

The post Nuk kanë Covid? Kush janë tri vendet që nuk kanë raportuar tek OBSH asnjë rast appeared first on LAJME.mk Lajme nga Maqedonia e Veriut.

---- ----
-----