Ballina LifeBizare Njihuni me mrekullitë e Curaçao (Foto)

Njihuni me mrekullitë e Curaçao (Foto)

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Curaçao, është një vend ishull i Antileve të Vogla në Detin e Karaibeve Jugore dhe rajonin e Karaibeve Hollandeze, rreth 65 km (40 mi) në veri të bregdetit Venezuelës. Shtë një vend përbërës i Mbretërisë së Hollandës. Së bashku me Arubën dhe Bonaire formon ishujt ABC. Kolektivisht, Curaçao, Aruba dhe ishujt e tjerë Hollandezë në Karaibe shpesh quhen Karaibe Hollandeze.

Vendi ishte më parë pjesë e kolonisë Curaçao dhe Varësitë nga 1815 në 1954 dhe më vonë Antillet Hollandeze nga 1954 deri në 2010, si “Territori Ishull i Curaçao” Curaçao, dhe tani quhet zyrtarisht Shteti i Curaçaos. Ai përfshin ishullin kryesor të Curaçao dhe ishullin shumë më të vogël, të pabanuar të Klein Curaçao (“Curaçao i Vogël”). Curaçao ka një popullsi prej 158,665 (vlerësim i janarit 2019) dhe një sipërfaqe prej 444 km2 (171 sq mi); kryeqyteti i saj është Willemstad.

 

The post Njihuni me mrekullitë e Curaçao (Foto) appeared first on KOHA.

---- ---- ----
-----