Ballina LifeBizare Njeriu me emrin e Adolf Hitler fiton zgjedhjet

Njeriu me emrin e Adolf Hitler fiton zgjedhjet

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një politikan namibian i quajtur Adolf Hitleri thotë se ai nuk ka plane për dominimin e botës pasi në zgjedhjet locale në Namibia.

Adolf Hitler Uunona u zgjodh javën e kaluar si këshilltar për zonën elektorale të Ompundja.

Në një intervistë për gazetën gjermane Bild, ai këmbënguli se nuk kishte “asgjë të përbashkët” me ideologjinë naziste.

Adolf, si emrat gjermanië, nuk janë të pazakontë në vend, i cili dikur ishte një koloni gjermane.

Ai u zgjodh për partinë qeverisëse Sëapo, e cila udhëhoqi fushatën kundër sundimit kolonial dhe të pakicave të bardha.

Uunona pranoi se babai i tij e kishte quajtur atë sipas liderit nazist , por tha “ai ndoshta nuk e kuptonte atë për të cilën njihej Adolf Hitler”.

“Si fëmijë e pashë atë si një emër krejtësisht normal,” tha Uunona, i cili fitoi me 85% të votave.

“Vetëm kur u rrita e kuptova: Ky njeri donte të nënshtronte të gjithë botën,” tha ai, duke shtuar. “Unë nuk kam asgjë të bëjë me asnjë nga këto gjëra.”

Uunona tha se gruaja e tij e quan Adolf e që thirret me këtë emër edhe në publik, ndërsa shtoi se nuk e ka ndërmend ta ndryshojë atë.

Midis 1884 dhe 1915, Namibia ishte pjesë e territorit gjerman të quajtur Afrika Jugperëndimore Gjermane./21Media

The post Njeriu me emrin e Adolf Hitler fiton zgjedhjet appeared first on RTV21.

---- ----
----
-----
-----