Ballina Lajme Bota/Rajoni Një muaj pas sulmit të SHBA, Irani lëshon satelit në hapësirë

Një muaj pas sulmit të SHBA, Irani lëshon satelit në hapësirë

80
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një ministër i qeverisë iraniane ka njoftuar se Irani do të lëshojë një satelit në 9 shkurt, në kuadër të  një programi të cilin Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë pjesë të zhvillimeve bërthamore.

Një ditë më parë u raportua se lansimi do të shtyhej për një kohë të pacaktuar.Por, Ministri i Informimit dhe Komunikimit Mohammad Javad Ayari-Jahromi, tha mëngjesin e së dielës se “Sateliti Zafar do të vendoset në orbitë më shpejtësi prej 7.400 kilometrash.

“Fillon numërimi së prapthi për lëshimin e satelitit Zafar… Në emër të Zotit”, tha Jahromi në Twitter. Të paktën dy lëshime satelitësh iranianë patën dështuar vitin e kaluar. Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, të cilat kanë vendosur presion maksimal ndaj Iranit që nga koha e tërheqjes nga marrëveshja bërthamore në 2018, këmbëngulin se programi satelitor i Tehranit është pjesë e zhvillimeve të raketave balistike. Irani i ka kundërshtuar këto akuza.

Një ditë më parë, lideri suprem Ayatollah Ali Khamenei bëri thirrje për të forcuar mbrojtjen e Iranit “për t’i dhënë fund kërcënimeve dhe të pengojë luftërat”. Ndërkaq, presidenti amerikan Donald Trump, kishte urdhëruar muajin e kaluar dy sulme ndaj zyrtarëve të lartë ushtarakë iranianë. Në njërin nga sulmet ajrore afër aeroportit ndërkombëtar të Bagdadit, u vra gjeneral-major Qasem Soleimani, lideri i forcave elite Quds.

 

---- ----
-----