Ballina Shëndetësi Një lajm i hidhur për personat që marrin medikamente për urth

Një lajm i hidhur për personat që marrin medikamente për urth

36
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Për çdo 1.000 njerëz, ka pasur një vdekje shtesë prej 45.2 në mesin e atyre që morën medikamente si Nexium, Prilosec, Omeprazol dhe Prevacid, transmeton lajmi.net.

Studimi i ri, i mundësuar shkencëtarët në Universitetit të Uashingtonit, është një vazhdim i një grupi tjetër shkencëtarësh që u realizuan dy vite më parë. Shkencëtarët në fjalë pandehën se kanë gjetur një lidhje të përgjithshme midis medikamenteve popullore dhe vdekjeve të hershme.

Tani, ekipi ka zbuluar se pompat e protonit i vënë njerëzit në rrezik për vdekje të mëparshme nga sëmundjet e zemrës, sëmundjet e veshkave dhe llojet e kancerit të traktit të sipërm gastrointestinal.

Që nga shpikja e tyre në vitet e fundit të 80-ave, barnat kanë fituar një popullaritet aqtë madh, saqë ato janë parë si të padëmshme, paralajmëron autori i studimit të plumbit, Dr Ziyad Al-Aly, epidemiolog dhe njëherësh drejtues i hulumtimit.

“Perceptimi i gabuar është se ajo radhitet në mesin e ilaçeve të sigurta”, thotë ai.

Ato mund të luftojnë urthin, sëmundje të refluksit gastroezofageal (GERD) dhe ulcerat, por edhe bëjnë ç’ekuilibrimin e hormoneve të tretjes, çojnë në pneumoni, çmenduri dhe mosfunksionim të veshkave. /Lajmi.net/

---- ----
-----