Ballina Lajme Bota/Rajoni Ngjarje e rëndë: Vëllai privon nga jeta motrën 21-vjeçare, arsyeja do t’iu...

Ngjarje e rëndë: Vëllai privon nga jeta motrën 21-vjeçare, arsyeja do t’iu ‘shokoi’

104
SHPËRNDAJE

Ka ndodhur një ngjarje shumë e rëndë.

Të privosh në emër të nderit; kështu ndodhi në Palestinë, ku të enjten e shkuar një 21-vjeçareje iu mor jeta nga vëllai i saj.

Israa Ghrayen u vra thjesht dhe vetëm se postoi në rrjetet sociale një video së bashku me të fejuarin e saj. Gjesti në fjalë u konsiderua ç’nderues, pasi me personin me të cilin e ndjera u shfaq në kamer, ende nuk ishte celebruar.

Tejmase i nevrikosur, si dhe i urdhëruar nga i ati, vëllai Ihab e torturoi të motrën, në shtëpinë e tyre në Bethlehem.

Israa u përpoq t’i shpëtonte vëllait, por fatkeqësisht ra nga kati i dytë i shtëpisë duke dëmtuar rëndë shtyllën kurrizore.
Fill pas kësaj, e gjendur në spital, Israa u shpreh në Instagram se ishte e fortë dhe plot me dëshirë për të jetuar jetën.

“I gjykoftë Zoti ata që duan të më bëjnë keq”, u shpreh ajo.

Në një kohë kur Israa pritej të operohej dhe merrte veten, u sulmua sërish, për të dytën herë. Ndonëse familja vazhdon të mohojë se ka gisht në ngjarje, online u shpërndanë disa video ku viktima lëshonte klithma dhe kërkonte ndihmë, gjatë çasteve të fundit të jetës.

Pavarësisht se kudo në media po akuzohet drejtpërsëdrejti familja për vdekjen e saj, të afërmit thonë se Israa vdiq nga një atak kardiak.
Aktualisht është shpërndarë me shpejtësi hashtag- u, #ËeAreAllIsraah, ku njerëzit kërkojnë arrestimin e vëllait.