Ballina Teknologji Ngadalesoi qellimisht iPhonet e vjetra, Apple gjobitet me 25 milionë euro

Ngadalesoi qellimisht iPhonet e vjetra, Apple gjobitet me 25 milionë euro

16
SHPËRNDAJE

Apple” është gjobitur me 25 milionë euro nga “Autoriteti i Konkurrencës” në Francë, me argumentin se kishte ngadalësuar funksionimin e celularëve të vjetër pa njoftuar më parë përdoruesit.

Sipas BBC, autoritetet dyshojnë se ngadalësimi është bërë me qëllim që të stimulojnë përdoruesit për të blerë celularët e rinj në mënyrë që kompania të vijonte rritjen e të ardhurave.

Kompania ka pranuar ndërhyrjen tek disa celularë dhe çdo gjë është bërë për të zgjatur jetën e tyre. Kjo bëri që disa përdorues të ankohen, gjë e cila u konfirmua edhe nga autoritetet.

Autoriteti francez tha se pronarët e iPhone nuk ishin të informuar se instalimi i iOS që mund të ngadalësonte pajisjet e tyre.

Si pjesë e marrëveshjes, Apple duhet të shfaqë një njoftim në faqen e tij në gjuhën frënge para një muaji.

Apple kreu krimin e praktikës mashtruese tregtare me anë të mosveprimit dhe kishte pranuar të paguante gjobën. Meqenëse Apple konfirmoi praktikën në vitin 2017, e ka zbatuar atë në disa iPhone të tjerë, përfshirë: iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, iPhone SE, iPhone 7 dhe 7 Plus, iPhone 8 dhe 8 Plus, iPhone X që funksionon iOS 12.1, iPhone XS, XS Max dhe XR që funksionon iOS 13.1.

Vendosja mundësohet vetëm kur bateria fillon të degradohet dhe iOS tani ofron informacion më të qartë për konsumatorët se kur është aktivizuar.

“Efektet e menaxhimit të performancës në këto modele të reja mund të jenë më pak të dukshme për shkak të dizajnit të tyre më të përparuar të pajisjeve kompjuterike dhe softuerëve”, tha “Apple” gjatë publikimit të informacionit.

The post Ngadalesoi qellimisht iPhonet e vjetra, Apple gjobitet me 25 milionë euro appeared first on LajmiFundit – Lajmet e Fundit nga Shqiperia.