Ballina Sport Nga varfëria e Afrikës tek pasuria marramendëse, 10 yjet e futbollit që...

Nga varfëria e Afrikës tek pasuria marramendëse, 10 yjet e futbollit që u rritën në kushte ekstreme (FOTO)

50
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

I shohim në fushën e blertë teksa na mahnisin me lojën e tyre. Janë të famshëm dhe me fat, por jo të gjithë kanë pasur fëmijërinë e imagjinuar. Yjet e futbollit kanë qenë të varfër, edhe pse sot janë në majat e suksesit dhe me shumë pasuri.

Në këtë shkrim do të rendisim 10 të parët, që vijnë nga varfëria e Afrikës, por vitet i bënë që të gjithë të kthejnë sytë drejt tyre.

Cristiano Ronaldo/ Një botë larg blitz-it dhe shkëlqimit si një nga futbollistët më të mëdhenj të historisë, pavarësisht se nuk ka mbaruar ende, Cristiano Ronaldo ishte thjesht një djalë nga Madeira.

Ikona ka treguar historinë e rritjes së tij modeste pa lodra dhe dhurata për Krishtlindje, duke ndarë një dhomë me tre motrat. Derisa një ditë nënshkroi kontratën me Manchester United në vitin 2003, ku do të vinte këmbë për herë të parë në një aeroplan. Fillimet e përulura të Ronaldos me siguri i bënë atij mirë në ndjekje të përsosmërisë.

Luis Suarez/ I dashur në Montevideo, Luis Suarez i kaloi vitet e para të jetës së tij në Salto, duke luajtur futboll pa këpucë në rrugë. Deri në moshën 7-vjeçare, i ndikuar nga papunësia e babait të tij, sulmuesi i Barcelonës së bashku me gjashtë motrat e tij, të cilët jetonin në kryeqytetin uruguaian ishin në gjendje shumë të rëndë.

Familja e Suarez shpesh nuk mund të përballonte as këpucë, ndërsa u braktisën nga babai kur ylli i Barcelonës ishte vetëm 12 vjeç. Pavarësisht vështirësive me të cilat u përball si i ri, Suarez arriti që të kishte sukses në futboll duke kapur majat.

Franck Ribery/ Ndërsa ishin rritur shumë futbollistë profesionistë të destinuar për madhështi, Franck Ribery u detyrua të gjente rrugën e tij për në majë. Lojtari u rrit në lagjen Chemin-Vert në lindje të Boulogne-sur-Mer, në veri të Francës. Ribery mbante në fytyrë plagët e krijuara nga xhamat e një makine në një aksident automobilistik. Ai shkëlqeu si adoleshent në akademinë e Lille, por më vonë do të dërgohej për punë në ndërtim, ndërsa luftonte nëpër ligat e ulëta të futbollit francez. E gjitha ia vlente sigurisht, Ribery arriti në kohën e duhur që të shkëlqente në këtë sport.

Zlatan Ibrahimovic/ Çfarë përbërësish duhen për të bërë një njeri si Zlatan Ibrahimoviç? Ata sigurisht nuk janë përbërës të ëmbël. Ibrahimoviçi u rrit në rrethin Rosengard të Malmo, vendi më i njohur për tërheqjen e të rinjve nga droga, sesa për daljen e futbollistëve të shkëlqyer.

Babai i suedezit-boshnjak ishte një i alkoolizuar, ndërsa nëna e tij kroate ishte një rast i rëndë, dyshja u nda kur Zlatan ishte vetëm dy vjeç. Ibrahimoviç u mësua të vidhte, nganjëherë një biçikletë për të zhvilluar aftësitë e tij teknike, e më pas kalonte kohën duke luajtur top në rrugë në një fushë në Rosengard me miqtë e tij. Deri në moshën 18 vjeçare, Ibrahimoviç pa potencialin e tij si futbollist dhe siç thuhet pjesa tjetër është histori.

Neymar/ Vetëm katër muaj pas ardhjes në jetë, nëna dhe babai i Neymar besuan se kishin humbur djalin e tyre, pasi e panë të gjakosur në një aksident automobilistik. Neymar Junior do të shpëtonte për t’u rritur në një dhomë në shtëpinë e gjyshit të tij, të cilën e ndante me motrën dhe prindërit. Aq meteorike ishte ngritja e tij në Santos, sa Real Madrid i vuri syrin 13-vjeçarit të atëhershëm, duke e dërguar atë dhe babanë e tij për në Spanjë. Por Neymar dukshëm humbi thjeshtësinë e jetës, duke u rikthyer në Santos për të vazhduar zhvillimin e tij për një oferte më fitimprurëse dhe u kthye në Evropë për të nënshkruajë më pas me Barcelonën në 2013-ën.

Angel Di Maria/ Si shumë futbollistë të tjerë profesionistë, Angel Di Maria ishte një fëmijë hiperaktiv, diçka që nëna e tij e pranon me lehtësi. Futbolli ishte një mënyrë për të përqendruar energjinë e tij dhe për t’i dhënë të riut një projekt për të punuar. Thënë kështu, gjërat ishin të vështira për një Di Maria të re në Rosario. Babai i tij kishte ëndërruar dikur të luante për klube të famshme, për të parë më vonë se karriera e tij u copëtua nga një dëmtim shkatërrues.

Në vend të kësaj, Miguel Di Maria u dërgua në një oborr qymyri ku mori dhe Angel-in e vogël për të ndihmuar në punën e tij. I riu Di Maria tregoi se premtonte shumë si futbollist u thirr nga Rosario Central, për të cilin bënte rrugën prej një orë e gjysmë për në stërvitje çdo ditë me biçikletë me nënën e tij.

Luka Modriç/ Vetëm duke shikuar Luka Modriçin të buzëqeshur dikush do të shtyhej fort për të qetësuar dhimbjen që mesfushori i Real Madrid ndjeu në vitet e tij formuese, të kaluara në një zonë lufte. Modric ishte vetëm pesë vjeç kur shpërtheu Lufta e Pavarësisë e Kroacisë në 1991-in dhe vetëm disa muaj më vonë gjyshi i tij do të vritej tragjikisht si pjesë e konfliktit.

Ylli i Real Madridit u detyrua të jetojë në një kamp refugjatësh të vendosur në një hotel, ku kalont kohën duke luajtur futboll rreth parkingut, madje edhe me rrezikun që kanosej aty pranë. Hedhja e granatave në hyrje ishte një dukuri e zakonshme për Modricin e ri gjatë ditëve të para të tij në NK Zadar. Ndërsa lufta mbaroi, Modric do të ngrihej përfundimisht, pavarësisht se u përball me refuzimin nga klubi i dashur i fëmijërisë Hajduk Split.

Alexis Sanchez/ Nga jeta e dëshpëruar në qendrën industriale Tocopilla “shpërtheu” Alexis Sanchez, dikur një djalë i vendosur për të pasur sukses në mënyrë që të përmirësonte cilësinë e jetës së nënës së tij. Me babanë e tij kryesisht të lënë jashtë fotografisë, nëna e Sanchez punonte si pastruese shkollën e tij për të siguruar të ardhurat, diçka që shqetësoi yllin e Arsenalit.

“Kur ajo ishte duke pastruar në shkollë unë u fsheha sepse nuk doja ta shihja atje,”- tha Alexis. Sanchez lante makina për të sjellë të ardhura shtesë për familjen e tij, ndërsa ushtrohej drejt statusit profesional si futbollist. Sikur të mos e kishte bërë atë gjë, Sanchez ka vërejtur se ai mund të kishte përfunduar duke punuar në minierën lokale.  Në moshën 16-vjeçare Alexis bëri debutimin e tij profesional dhe nuk u desh shumë kohë që Evropa të shkonte për ta thërritur përmes Udineses.

Carlos Tevez/ Carlos Tevez, u bë i njohur si El Apache, pas ngjarjes në lagjen e Buenos Aires të Fuerte Apache me rastet e bëra publike të  krimit të fshehur, lojtari ia doli të bëhej i dashur për njerëzit. Tevez ka rrëfyer historinë e një fëmijërie të mbërthyer nga krimi dhe privimi, për të ecur në shkollë në mëngjes kalonte kufomat e fqinjëve të vrarë në rrugë.

Ai e krediton aftësinë e tij të driblimit te ecja në rrugë ku duhej të endej përreth xhamave të copëtuara dhe shiringave, në përpjekje për të shmangur sëmundjet. Argjentinasi e ka quajtur futbollin “gjëja më e mirë që mund të të ndodhë” – dhe ishte përqendrimi i tij në sport që e lejoi të përfitonte nga aftësia e lindur e unike.

Wayne Rooney/ Sulmuesi i Manchester United nuk ishte privuar si fëmijë shumë i varfër, megjithatë jeta në Croxteth nuk pati askund luksin që gëzon një futbollist profesionist. Babai i Ëayne Rooney kaloi periudha disi të shpeshta të papunësisë, ndërsa fëmijët e tij ëndërronin të futeshin në njëmbëdhjetë fillestarët e Evertonit. Peizazhi urban i plasaritur i Croxteth ka një reputacion për drogat dhe armët, por një Rooney i nxitur nga dëshira për futboll ishte i qartë se çfarë donte.

---- ----
----
-----
-----