Ballina Lajme Bota/Rajoni Nga Boris Johnson e deri tek Ministri i Shëndetësisë, kush janë politikanët...

Nga Boris Johnson e deri tek Ministri i Shëndetësisë, kush janë politikanët britanikë me Covid-19

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson rezultoi pozitiv me koronavirus javën e kaluar dhe është vetizoluar. Ai u këshillua që ta kryente testin të enjten pasi shfaqi simptoma të buta të sëmundjes.

Pak pas tij, Sekretari për Shëndetin, Matt Hancock, lajmëroi se edhe ai ishte infektuar me virusin, e gjithashtu do të vetëizolohej.

Edhe këshilltari kryesor i kryeministrit, Dominic Cummings, është vendosur në karantinë pasi shfaqi të njëjtat simptoma në fundjavë.

Kabineti qeveritar tani përdor platformat për të bërë mbledhjet online, por disa prej ministrave kanë vazhduar të shkojnë në zyrë. Por me virusin që është përhapur, edhe ata mund të jenë infektuar

Më poshtë janë anëtarët e kabinetet dhe zyrtarë të tjerë të lartë, të cilët janë testuar për COVID-19 deri më tani.

Boris Johnson, Kryeministër

Pozitiv me COVID-19

Matt Hancock, Sekretar i Shtetit për Shëndetin dhe kujdesin Social

Pozitiv me COVID-19

Dominic Cummings, kryekëshilltar i kryeministrit

Është vetizoluar për shkak të simptomave, ende nuk ka rezultuar pozitiv

Chris Whitty, Kryetari i Zyrës së Mjekësisë

Është vetizoluar për shkak të simptomave, ende nuk ka rezultuar pozitiv

Patrick Vallance, Kryekëshilltari Shkencor

Nuk është testuar, nuk ka shfaqur simptoma

Rishi Sunak, Ministri i Financës

Nuk dihet nëse është testuar

Dominic Raab, Sekretari i Shtetit për Çështjet e Jashtme dhe të Komonuelthit

Dy herë i testuar për COVID-19, rezultatet negative

Priti Patel, Sekretari i Shtetit për Departamentin

Nuk dihet nëse është testuar

Michael Gove, Ministër për Zyrën e Kabinetit, kancelar i Dukës së Lankaserit

Nuk është testuar, nuk ka shfaqur simptoma

Robert Buckland QC, kryekancelar dhe Sekretar i Shtetit për Drejtësinë

Nuk dihet nëse është testuar

Ben Wallace, Sekretar i Shtetit për Mbrojtjen

Ka simptoma dhe është vetëizoluar për shtatë ditë. E ka rimarrë veten

Alok Sharma, Sekretari i Shtetit për Biznes, Energji dhe Strategji Industriale

Nuk dihet nëse është testuar

Liz Truss, Sekretar i Shtetit për Tregtinë Ndërkombëtare

Nuk dihet nëse është testuar

Thérèse Coffey, Sekretari i Shtetit për Punën dhe Pensionet

Nuk dihet nëse është testuar

Gavin Williamson, Sekretari i Shtetit për Edukimin

Nuk dihet nëse është testuar

George Eustice, Sekretari i Shtetit për Zhvillimin, Ushqimin dhe Çështjet Rurale

Nuk dihet nëse është testuar

Robert Jenrick, Sekretari i Shtetit për Strehimin, Komunitetet dhe Qeverinë lokale

Nuk dihet nëse është testuar

Grant Shapps, Sekretari i Shtetit për Transportin

Nuk dihet nëse është testuar

Brandon Lewis, Sekretari i Shtetit për Irlandën e Veriut

Nuk dihet nëse është testuar

Alister Jack, Sekretari i Shtetit për Skocinë

Ka shfaqur simptoma dhe është vetizoluar. Nuk ka rezultuar pozitiv ende

Simon Hart, Sekretari i Shtetit për Uellsin

Nuk dihet nëse është testuar

Baroness Evans of Bowes Park, Lidere e Dhomës së Lordëve

Nuk dihet nëse është testuar

 

Oliver Dowden, Sekretari i Shtetit për Pensionet Digjitale, Kulturën, Median dhe Sportin

Nuk dihet nëse është testuar

Anne-Marie Trevelyan, Sekretari i Shtetit për Zhvillimin Ndërkombëtar

Rezultoi negative në mars

Amanda Milling, Ministre pa portofol

Nuk dihet nëse është testuar

Steve Barclay, Kryesekretar për Thesarin

Nuk dihet nëse është testuar

Jacob Rees-Mogg, Lideri i Dhomës së Ulët

Nuk dihet nëse është testuar

Mark Spencer, Sekretari i Parlamentit për Thesarin

Nuk dihet nëse është testuar

Suella Braverman, Kryeprokurore

Nuk dihet nëse është testuar

 

---- ---- ----
-----