Ballina Lajme Bota/Rajoni Nënat e tyre u vranë në sulm, gruaja ushqen me gji foshnjat...

Nënat e tyre u vranë në sulm, gruaja ushqen me gji foshnjat jetim

51
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Firooza Omar ishte në shtëpi kur dëgjoi për sulmin vdekjeprurës të javës së kaluar.

Militantët kishin sulmuar në repartin e maternitetit të spitalit Dasht-e-Barchi në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë të paktën 24 njerëz, përfshirë të porsalindur, nëna dhe infermiere.

----

“Unë isha duke ushqyer fëmijën tim me gji dhe u emocionova. Unë mund të shihja vuajtjet e këtyre bebeve të tjera”, thotë psikiatrja 27-vjeçare.

Si nënë e një djali katër muajsh, ajo vendosi të ndihmojë në një mënyrë unike, për të ushqyer vullnetarisht foshnjat, nënat e të cilave ishin vrarë ose plagosur.

Me mbështetjen e burrit të saj, i cili pranoi të kujdeset për fëmijën e tyre ndërsa ajo ishte larg, Firooza udhëtoi në Spitalin e Fëmijëve Ataturk aty pranë, ku ishin marrë rreth 100 gra dhe fëmijë të shpëtuar.

----- ----