Ballina LifeBizare Në qytetin Ur të Irakut shihet tempulli i madh i Zigguratit

Në qytetin Ur të Irakut shihet tempulli i madh i Zigguratit

8
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Në imazhe shihen rrënojat e tempullit të Madh të Zigguratit, struktura e lashtë sumeriane me tulla balte, dedikuar zotave të Mesopotamisë, atij të hënës dhe të diturisë Nanna, e cila daton prej vitit 2100 p.e.s. në qytetin e lashtë të Ur. Vendi ku sipas Biblës ka lindur Abrahami, ndodhet në provincën jugore irakene Dhi Qar dhe është nga komplekset arkeologjike më të lashta.

Source

The post Në qytetin Ur të Irakut shihet tempulli i madh i Zigguratit appeared first on LAJME.mk.

---- ----
----
----- ----
-----