Ballina Lajme Bota/Rajoni Në mesin e valës së dytë të pandemisë, Holanda njofton rregulla dhe...

Në mesin e valës së dytë të pandemisë, Holanda njofton rregulla dhe kufizime të reja: Ja formula e re për t’i shpëtuar Covid-19

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Qeveria Holandeze të hënën njoftoi një sërë kufizimesh të reja për të ngadalësuar një valë të dytë të infeksioneve të koronavirusit, duke përfshirë kohën më të hershme të mbylljes për bare dhe restorante dhe udhëtime të kufizuara midis qyteteve të mëdha.

Masat, të cilat përfshijnë gjithashtu përdorim më të gjerë të maskave për publikun në Amsterdam dhe qytete të tjera të mëdha, erdhën ndërsa nivelet e përditshme të infeksioneve të reja kanë kaluar kulmin e tyre të hershëm në Prill.

Kryeministri Holandez Mark Rutte tha se hapat ishin të pashmangshëm për shkak të shpejtësisë së përhapjes së virusit.

Bizneset u udhëzuan që të punësuarit të punojnë nga shtëpia, përveç rasteve kur është shumë e nevojshme. Baret dhe restorantet duhet të mbyllen deri në orën 10:00.

Njerëzve u është thënë të shmangin udhëtimet jo-thelbësore midis pikave të nxehta të Amsterdamit, Roterdamit dhe Hagës. Dyqanet me pakicë në ato qytete do të lejohen të refuzojnë klientët që nuk mbajnë maska.

Ngjarjet sportive do të jenë të mbyllura për publikun dhe tubimet e kufizuara në 40 persona. Takimet shoqërore në shtëpi duhet të jenë të kufizuara në tre të ftuar.

Rutte kishte thënë të Premten se po shqyrtonte masat rajonale për të ngadalësuar shpërthimin, por deri të hënën situata ishte përkeqësuar, duke nxitur masa të reja në të gjithë vendin.

Instituti Kombëtar i Shëndetit (RIVM) raportoi të hënën 2,914 raste të reja, nga rekordi i të dielës i të gjitha kohërave prej 2,995.

Shtrimet në spital dhe vdekjet janë nën nivelet e Prillit, por kreu i njësive të kujdesit intensiv të vendit paralajmëroi se procedurat jo-thelbësore do të vonohen për t’u hapur rrugë pacientëve me COVID-19 përsëri, duke filluar nga kjo fundjavë.

Ministri i Shëndetësisë Hugo de Jonge tha se numri i infeksioneve ishte parashikuar të rritet në 5,000 në ditë nga 3,000 aktualisht para se të fillojnë masat. (Reuters, scan)

---- ----
----
----- ----
-----