Ballina Lajme Bota/Rajoni Në kuzhinën japoneze edhe peshk vdekjeprurës, kushton 300 dollarë një pjatë

Në kuzhinën japoneze edhe peshk vdekjeprurës, kushton 300 dollarë një pjatë

60
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në kuzhinën e Fukudokoro Sakai, një restorant në Japoni, shefi përgatit peshkun vdekjeprurës. Ai e pastron duke i hequr halat dhe të brendshmet. Peshku ‘pufferfish’ pritet në copa të holla dhe u serviret klientëve për darkë sipas ArchyW.

Por ajo që e ka bërë të famshëm peshkun është aftësia e tij për të të vrarë vetëm pak orë pas ngrënies së tij. Ajo çfarë e bën atë vdekjeprurës janë sytë dhe mëlçia, të cilat përmbajnë tetrodotoksinë. Për të cilën nuk ka një kundërhelm.

Pavarësisht këtij fakti, peshku është tepër i famshëm dhe shitet për një çmim jashtëzakonisht të lartë. Një pjatë kushton afro 300 dollarë . Pronari i restorantit tregon se janë turistët e pasur ata që e preferojnë më shumë, për shkak dhe se ky peshk nuk mund të eksportohet, si pasojë e toksitetit të tij. Këtë vit synimi janë Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Megjithëse koronavirusi, SARS-CoV-2, mund të frenojë fluksin e turistëve në Lojërat Olimpike, “përfundimisht ne do të përpiqemi ta luftojmë këtë betejë në tregjet e huaja në një të ardhme të afërt”, tha shefi i kuzhinës. I gjithë sekreti i këtij peshku është tek mënyra e gatimit të tij.

 

---- ----
----
-----
-----