Ballina Lajme Në Bujanoc dhe të gjithë Serbin, do të mbyllen të gjitha kafet...

Në Bujanoc dhe të gjithë Serbin, do të mbyllen të gjitha kafet dhe lokalet e hotelerisë

1585
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Të gjitha institucionet e hotelierisë në Serbi, si dhe qendrat tregtare, do të pushojnë punën e tyre të Dielën në 20:00, njoftoi Kryeministrja Ana Brnabic në një konferencë në media.

Ajo tha se ishte një masë e nevojshme për të parandaluar përhapjen e kornavirusit.

----

Kryeministrja gjithashtu njoftoi se transporti publik në vend do të shfuqizohej plotësisht këtë fundjavë, dhe se qytetarët do të ishin në gjendje të merrnin vetëm taksi dhe makina private.

Në Serbi, viktima e parë e virusit korona ishte të Premten. Në Qendrën Klinike të Vojvodinës vdiq një burrë (1961) nga Kikinda.

Kryeministrja tha se 135 pacientë aktualisht ishin të sëmurë nga koronavirusi dhe se mjekët po “luftonin për jetën e tyre” në tetë prej tyre.

Ministri i Shëndetësisë Zlatibor Loncar tha se një numër kaq i madh i pacientëve ishin kryesisht rezultat i “indisiplinës sonë” dhe u bëri thirrje qytetarëve që të mos largohen nga shtëpitë e tyre.

----- ----