Ballina LifeBizare Ndryshon lista/Ja kush është tash njeriu i tretë më i pasur në...

Ndryshon lista/Ja kush është tash njeriu i tretë më i pasur në botë

22
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Elon Musk është bërë njeriu i tretë më i pasur në botë duke kapërcyer kështu themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg.

Musk është themeluesi, CEO CTO, teksa po punon për të revolucionarizuar transportin si në tokë, përmes prodhuesit të makinave elektrike ‘Tesla’ në hapësirë, përmes prodhuesit të raketave Space X.

Të ardhurat nga prodhimi i makinave elektrike, kanë bërë që Musk të bashkohet me indeksin prestigjioz S&P 500 të kompanive më të mëdha të listuar në SHBA.

Fitimi ishte marramendës dhe çmimi i aksionit u rrit deri në 12% në 460 $, duke e vlerësuar Tesla-n me 320 miliardë £.

Pas arritjes, Musk e dërgoi pasurinë personale në vlerën e 82 miliardë paund.

Tashmë për Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg, Musk ndodhet në vendin e 3 duke u cilësuar si një nga njerëzit më të pasur në botë. Miliarderi i lindur në Afrikën e Jugut zotëron një 20 përqind të aksioneve në Tesla. Kjo e zhvendos 49-vjeçarin në vendin e tretë, mbi pasurinë e Zuckerbergut prej 80 miliardë £.


Eksportet turke në Ballkan i tejkaluan 10 miliardët në 2020


Në periudhën janar-tetor, për 10 muaj të këtij viti (2020), Turqia eksportoi 10 miliardë 213 milion e 600 mijë dollarë Read more


Bota drejt izolimit, bie çmimi i naftës


Teksa bllokimet e reja kanë nisur në të gjithë Evropën dhe në Shtetet e Bashkuara janë shënuar raste rekord me Read more

The post Ndryshon lista/Ja kush është tash njeriu i tretë më i pasur në botë appeared first on ShqipMedia.

---- ---- ----
-----