Ballina Shëndetësi Ndiheni të turpëruar nga era e keqe e gojës? Nuk është faji...

Ndiheni të turpëruar nga era e keqe e gojës? Nuk është faji i higjienës, por këtyre tre shkaktarëve

36
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Stomatologët pohojnë se kjo është një gjë mëse normale në mëngjes, por nëse ju mban erë goja thuajse gjatë gjithë kohës, mund te jetë shenjë e ndonjë problemi, transmeton “Living”.

NUK PO MERRNI MJAFTUESHËM ZINK: Zinku është një mineral shumë i dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai parandalon veprimin e radikaleve të lira në organizëm, mbron dhe forcon sistemin imunitar, ndihmon në rigjenerimin e qelizave etj. Mungesa e zinkut është një ndër arsyet kryesore pse ju vjen erë e keqe nga goja. Kjo ndodh pasi zinku rrit nivelet gustinës në gjak, një proteinë e cila kontrollën gjëndrën e shijes.

PO MERRNI MJEKIME TË CAKTUARA: Ilaçet për tensionin e lartë të gjakut, depresionin dhe ato për trajtimin e alergjive mund të kenë si efekt anësor tharjen e gojës dhe shfaqjen e erës së keqe të saj.

MUND TË KENI DIABET: Një ndër shenjat e para të diabetit të tipit 2 është thatësia e gojës, si pasojë e vështirësive që ka organizmi për të mbajtur nën kontroll sheqerin në organizëm. Prandaj mos mendoni se është faji i higjienës personale nëse ju vjen erë e keqe nga goja, por shkoni menjëherë tek mjeku për një kontroll më të specializuar.

---- ---- ----
-----