Ballina Lajme nacionale Nasim Haradinaj paraqitet në sallën e gjyqit në Hagë

Nasim Haradinaj paraqitet në sallën e gjyqit në Hagë

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj sot u paraqit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara në Hagë. Kjo është seanca e dytë e Gjykatës Speciale, ndërsa Haradinaj po paraqitet për herë të parë si i dyshuar për pengim të drejtësisë.

Haradinaj është arrestuar më 25 shtator në Kosovë, në bazë të një fletarrestimi të Dhomave të Specializuara. Sipas Speciales, ai dyshohet për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, përkatësisht frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Nasim Haradinaj bashkë me udhëheqësit e OVL-UÇK, përmes konferencave për media kanë deklaruar që në zyrat një person i panjohur ka sjellë dokumente, që siç kanë deklaruar ata, janë dosje që rrjedhin nga Gjykata Speciale.

Lidhur me këtë, Zyra e Prokurorit të Specializuar, më 25 shtator ka arrestuar kryetarin dhe nënkryetarin e kësaj organizate, të cilët menjëherë janë transferuar në Hagë.

Pas Haradinajt, para gjyqit do të dalë edhe kryetari i OVL-UÇK, Hysni Gucati, seanca për të cilin do të mbahet këtë të enjte më 1 tetor.

The post Nasim Haradinaj paraqitet në sallën e gjyqit në Hagë appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----