Ballina Lajme nacionale Mustafa uron besimtarët mysliman

Mustafa uron besimtarët mysliman

10
SHPËRNDAJE

Mustafa thotë se Kurban Bajrami bart porosinë e paqes mbinjerëzore.

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i ka uruar besimtarët mysliman me rastin e festës së Kurban Bajramit.

Ai përmes një kumtese për media ka thënë se vlerat e festës së Kurban Bajramit manifestohen përmes devotshmërisë, solidaritetit, tolerancës dhe bartin porosinë e mirëqenies dhe paqes mbarënjerëzore.

“Të gjithë besimtarëve myslimanë ua uroj festën e Kurban Bajramit.

Mustafa thotë se festa e Kurban Bajramit është mundësi e mirë për t’i bashkuar familjet tona dhe të reflektojmë ndjenjën fisnikëruese shpirtërore.

Janë ngritur pyetje se si financuesi amerikan Jeffrey Epstein ishte në gjendje të bënte vetëvrasje në qelinë e tij të burgut ndërsa priste gjykimin për akuzat e trafikut seksual.

Trupi i tij u zbulua herët të Shtunën në një strukturë në New York.

Muajin e kaluar Epstein u gjet gjysëm i vetëdijshëm në qelinë e tij pas një përpjekje të dukshme vetëvrasjeje.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio ka kërkuar një hetim të plotë, duke e cilësuar atë “shumë të përshtatshëm”.

“Ajo që shumë prej nesh duan të dinë është, çfarë e dinte ai?” tha z. de Blasio, i cili gjithashtu po kandidon për nominimin për presidentin Demokratik, u tha gazetarëve në Iowa.

“Sa milionerë dhe miliarderë të tjerë ishin pjesë e aktiviteteve të paligjshme në të cilat ishte angazhuar?

“Epo, ai informacion nuk vdiq me Jeffrey Epstein. Kjo duhet të hetohet gjithashtu.”

Epstein, 66 vjeç, u deklarua i pafajshëm për akuzat e trafikut të seksit dhe komplotit muajin e kaluar dhe po mbahej me kusht.

Vdekja e tij erdhi një ditë pasi u lëshuan qindra faqe dokumente gjyqësore që zbuluan pretendime të reja kundër tij dhe disa bashkëpunëtorëve të tij të profilit të lartë.

-----