Ballina Lajme nacionale Mustafa bisedoi me përfaqësues të Bankës Botërore për Master Planin për ujitjen...

Mustafa bisedoi me përfaqësues të Bankës Botërore për Master Planin për ujitjen e tokave bujqësore

11
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa zhvilloi sot një takim virtual me menaxherin e Bankës Botërore për Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, Massimiliano Paolucci, me udhëheqësen e Projektit për Bujqësi dhe Zhvillim Rural (ARDP), Silvia Mauri, si dhe me përfaqësues të tjerë të këtij institucioni ndërkombëtar financiar.

----

Në takim, siç informoi ministria, ndër tjerash u bisedua edhe mbi Master Planin për ujitjen e tokave bujqësore, plan i cili duhet ta rrumbullakësojë çështjen e ujitjes për tërë territorin e Kosovës.

“Ministri Mustafa, në takim shprehi zotimin e Qeverisë Hoti për ta mbështetur këtë mega projekt, si dhe kërkoi nga Banka Botërore të vazhdojë ta përkrahë MBPZhR-në dhe të vazhdojë t’i mbajë si prioritet nevojat e këtij sektori, në projektet e Bankës Botërore për ujitje dhe agrikulturë në Kosovë.”, u bë e ditur në komunikatën e ministrisë.

Ndërsa, Paolucci tha se Banka Botërore e çmon punën që po bën ministri Mustafa dhe ekipi i tij në vazhdimin e zbatimit të projekteve që lidhen ngushtë me Bankën Botërore, duke shtuar se, fakti që së shpejti do të promovohet Master Plani për ujitjen e tokave bujqësore, tregon dedikim në punë të MBPZhR-së.

Paoluci gjithashtu u zotua se do të kontribuojë vazhdimisht që projekti i Master Planit të realizohet.

Master Plani për ujitjen e tokave bujqësore, i cili pritet të promovohet së shpejti, paraqet një ndër projektet më të mëdha që pritet të realizohet në Kosovë, i cili kap vlerën 550 milionë euro./21Media

The post Mustafa bisedoi me përfaqësues të Bankës Botërore për Master Planin për ujitjen e tokave bujqësore appeared first on RTV21.

----- ----