Ballina Lajme Bota/Rajoni Mushkonjat shpërndajnë koronavirusin? Ministria franceze e Shëndetësisë tregon të vërtetën

Mushkonjat shpërndajnë koronavirusin? Ministria franceze e Shëndetësisë tregon të vërtetën

40
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ministria e Shëndetësisë së Francës ka rikujtuar se koronavirusi nuk mund të përhapet nga mushkonjat, duke parë parasysh vlugun e lajmeve të rreme që po qarkullon në internet.

Institucioni shëndetësor francez, nëpërmjet Twitterit më 8 mars kishte shkruar se koronavirusi nuk mund të transmetohet përmes mushkonjave, meqë është virus respirator, raporton “Le Parisien”.

Kështu, Ministria e Shëndetësisë e ka parë të arsyeshme, siç bën me dije mediumi fancez, t’ua rikujtojë qytetarëve se koronavirusi nuk mund të përhapet nga mushkonjat.

“Koronavirusit është virus respirator, i cili mund të përhapet vetëm nëpërmjet spërklave dhe kontakti me duart e palara”, shkruhet në cicërimën e llogarisë zyrtare të MSH-së franceze në Twitter.

---- ---- ----
-----