Ballina Lajme nacionale Mungesa e kushteve elementare, në këtë fshat të Kosovës është vetëm një...

Mungesa e kushteve elementare, në këtë fshat të Kosovës është vetëm një familje

28
SHPËRNDAJE

Çdo ditë e më shumë po zbrazen fshatrat.

Fshatrat shqiptare që janë afër kufirit me Serbinë po boshatisen si pasojë e kushteve të rënda ekonomike

Mungesa e shkollës, rrugës dhe ujit janë disa nga faktorët që kanë ndikuar që pothuajse shumica e banorëve të Llaushës së Podujevës të ikin nga fshati.

Familja Imeri nga Llausha ka mbetur e vetme në këtë fshat, ata thonë se nuk do t’i lëshojnë shtëpitë e tyre, por duan që udha e tyre të asfaltohet.

Më poshtë keni një video ku kryefamiljari i kësaj familje flet për RTK.

Në fshatin Llaushë të Podujevës ka mbetur vetëm një familje

Në fshatin Llaushë të Podujevës ka mbetur vetëm një familje

Gepostet von RTK am Sonntag, 11. August 2019

-----