Ballina LifeBizare Muajin tjetër fillojnë testet në njerëz për vaksinën kundër koronavirusit

Muajin tjetër fillojnë testet në njerëz për vaksinën kundër koronavirusit

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Testet në njerëz për vaksinën kundër coronavirusit mund të fillojnë muajin tjetër.

Testimet e para njerëzore për një vaksinë kundër coronavirusit pritet të fillojnë muajin e ardhshëm në një universitet në Londër dhe një kompani farmaceutike në SHBA.

Shkencëtarët në Kolegjin Imperial në kryeqytetin anglez kanë qenë duke paralajmëruar përpjekjen e tyre për një vaksinë ndaj kafshëve që nga mesi i shkurtit, njofton Klan Kosova.

Dhe ata mund të lëvizin në testime njerëzore – faza e fundit e zhvillimit përpara se të mund të përdoret një ilaç – sa më shpejt në prill.

Ndërkohë, ndërmarrjet farmaceutike amerikane Moderna dhe Inovio kanë thënë gjithashtu se planifikojnë të fillojnë provat e tyre në njerëz, muajin tjetër.

Coronavirusi, i cili shkakton një infeksion të identifikuar si COVID-19 dhe ka prekur më shumë se 94,000 njerëz në të gjithë botën, aktualisht nuk mund të shërohet ose parandalohet.

Njerëzit që preken nga ajo, duhet të izolohen dhe të presin që trupi i tyre të luftojë sëmundjen, me ndihmë mjekësore nëse u nevojitet për simptoma ose infeksion më serioz.

Një vaksinë efektive mund të ndalojë viruset – disa ekspertë mendojnë se mund të bëhet një zgjidhje e përhershme në shoqërinë njerëzore në të njëjtën mënyrë për ftohjet dhe gripin.

---- ----
----
-----
-----