Ballina Lajme nacionale Moti në Kosovë, iu presin temperatura befasuese në dy ditët e ardhshme

Moti në Kosovë, iu presin temperatura befasuese në dy ditët e ardhshme

20
SHPËRNDAJE

Mësoni se ҫfarë moti do të mbretërojë në dy ditët e ardhshme.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se në dy ditët e ardhshme në vend do të mbajë mot kryesisht i vranët.

“Mot kryesisht i ngjashëm parashihet të mbajë gjatë dy ditëve vijuese. Të mërkurën mot me vranësira të shpërndara, por kryesisht të dendura, derisa ditën e enjte pritet që këto vranësira të intensifikohen dhe të shoqërohen me reshje të kohëpaskohshme të shiut”, thuhet në njoftimin e IHMK’së.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 3-6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 11-13 gradë Celsius.

Sipas IHMK’së, do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-8 m/s.

-----