Ballina Lajme Bota/Rajoni Mosmarrëveshja epike bullgaro-maqedonase për gjakun e një njeriu

Mosmarrëveshja epike bullgaro-maqedonase për gjakun e një njeriu

37
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri bullgar Bojko Borisov i tha ministrit të Jashtëm maqedonas Bujar Osmani se duhet të bëhen kompromise të nevojshme në mënyrë që Maqedonia Veriore të mos ndalet në rrugën e integrimit evropian.

Në një takim me Osmanin, i cili po viziton Bullgarinë, Borisov theksoi se bisedimet në të gjitha nivelet duhet të fillojnë sot me synimin për të arritur një zgjidhje kompromisi në interes të të gjithë deri në 10 nëntor, kur Bullgaria dhe Maqedonia Veriore do të bashkë-kryesojnë samitin e Procesit të Berlinit.

“Duhet të bëhen kompromise të domosdoshme, siç janë bërë shumë të tjerë. Ne kemi një detyrë të sigurojmë që brezat e tanishëm dhe të ardhshëm të mos ndalojnë kurrë Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt BE,” tha Borisov.

Ai gjithashtu deklaroi se ishte “shumë i shqetësuar për përfshirjen e shoqatës maqedonase OMO Ilinden dhe pakicës maqedonase në Bullgari në një rezolutë politike të Parlamentit Evropian”.

Mosmarrëveshje për kombësinë e Gotse Delçevit
Shkupi dhe Sofja po grinden për çështje të caktuara historike dhe kryesorja në mosmarrëveshje është përkatësia kombëtare e themeluesit dhe revolucionarit të VMRO-së, Gotse Delçev, për të cilin pala bullgare pretendon të jetë bullgare.

Nga ana tjetër, historianët maqedonas thonë se ekziston një mit maqedonas dhe bullgar për kombësinë e Delçevos dhe besojnë se zgjidhja më e mirë e kompromisit është që të dy palët të shënojnë bashkërisht datën e lindjes dhe vdekjes së revolucionarit, duke respektuar të dy mitet historike.

Pala bullgare nuk e pranon një zgjidhje të tillë dhe pretendon se Delçev ishte një bullgar etnik, i cili vetëm gjeografikisht e identifikonte veten si maqedonas.

Tre javë më parë, Sofja u dërgoi një memorandum vendeve anëtare të BE duke kërkuar që mosmarrëveshjet historike me Maqedoninë e Veriut të përfshihen në kornizën negociuese të Shkupit me BE.

Në një shpjegim të memorandumit, ata deklaruan se “autoritetet maqedonase po falsifikojnë historinë”, si dhe se gjuha dhe kombi maqedonas janë “një krijim artificial i Jugosllavisë komuniste”.

Maqedonia Veriore reagoi ndaj memorandumit, duke deklaruar se e drejta për vetëvendosje është një e drejtë themelore e njeriut dhe një trashëgimi e vlerave evropiane dhe se gjuha dhe kombi maqedonas janë fakte të padiskutueshme.

---- ----
----
----- ----
-----