Ballina LifeBizare Mos i ndani sytë nga qielli, sot ndodh eklipsi i fundit i...

Mos i ndani sytë nga qielli, sot ndodh eklipsi i fundit i dekadës

38
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Një pjesë e njerëzve që jetojnë në Evropë, Azi, Australi dhe Afrikë do të kenë mundësi të shohin eklipsin diellor, i cili do të jetë edhe i fundit për këtë dekadë.

Ndërkohë që njerëzit në pjesë të tjera të botës mund ta shikojnë tërë ngjarjen në internet.

Një eklips total diellor ndodh kur Hëna kalon drejtpërdrejt midis Tokës dhe Diellit, duke bllokuar plotësisht dritën e diellit.

Gjatë një eklips diellor unazor si ky, Hëna nuk e mbulon plotësisht diellin ndërsa kalon, duke lënë një unazë të ndritshme të dritës së diellit rreth saj.

Sipas NASA-s, një eklips unazor mund të ndodhë vetëm në kushte specifike.

Hëna duhet të jetë e re, që do të thotë se është në fazën e parë hënore.

Ose është larg nga Toka në orbitën e saj eliptike, duke u shfaqur më e vogël në qiell sesa zakonisht.

---- ----
-----